Tautas tērpu centrs SENĀ KLĒTS sadarbībā ar Latvijas Nacionālo kultūras centru, kā arī - Sabiles mākslas, kultūras un tūrisma informācijas centru, aicina ikvienu adītāju piedalīties latviešu rakstaino cimdu izstādē, kas 2023. gadā notiks Sabilē no 17.06. līdz 27.08.
Izstādes tematika ir rakstaini dūraiņi un pirkstaiņi, kas adīti, pamatojoties uz latviešu cimdu adīšanas tradīcijām. Izstādes dalībnieks var būt ikviens Latvijā vai ārvalstīs dzīvojošs latviešu rakstainu cimdu adītājs. Izstādes darbs ir paša autora darināts cimdu pāris, kas tapis kā kopija no muzeja materiāliem vai ir jaunrade. Autors var iesniegt līdz 10 cimdu pāriem, kas tapuši laika posmā pēc 2018. gada.
Cimdi izstādei jānoformē ar darba pasi, norādot autora vārdu, uzvārdu un darināšanas gadu (ja darināts pēc muzeja materiāliem – muzeja dati vai publikācijas avots).
Izstādes darbu vērtēšanas komisija katru darbu vērtē pēc šādiem kritērijiem:
cimdu kompozīcija – krāsu un formas saskaņa, cimdu tehniskais risinājums,
kvalitāte – materiāla, adīšanas tehnikas kvalitāte, cimdu kopīgā mākslinieciskā
kvalitāte, atbilstība tradīcijām vai tradīcijās balstīta jaunrade.
Cimdus izstādei jāpiesaka, aizpildot anketu: https://forms.gle/Pzw3V39gDRxKL4K86
Sīkāka informācija nolikumā. Izstādes atklāšana 2023. gada 16. jūnijā.
Cimdus izstādei iesniedz līdz 2023. gada 1. martam nogādājot vai sūtot ar norādi “Cimdu izstādei” Sabiles mākslas, kultūras un tūrisma informācijas centram, Strautu iela 4, Sabile, Sabiles pilsēta, LV-3294 vai Latvijas Nacionālajam kultūras centram, Pils laukums 4, Rīga, LV-1365.
Izstādes rīkotāji:
Tautas tērpu centrs SENĀ KLĒTS, e-pasts: cimdi@senaklets.lv
Latvijas Nacionālais kultūras centrs, Pils laukumā 4, Rīgā, LV-1365, tālr. 67228985, mob. tālr. 26436135, e-pasts: Linda.Rubena@lnkc.gov.lv
Sabiles mākslas, kultūras un tūrisma informācijas centrs, Strautu iela 4, Sabile, Talsu novads, LV-3294, e-pasts: ginta.petra@talsi.lv
ŠALLE LATVIJAI
Projekta mērķis ir viena gada garumā, radīt šalli, kas savā neatkārtojamā veidā atspoguļotu visas Latvijas adītāju prasmes. Adījuma sākumā un beigās tiks ieadīts Lielvārdes jostas fragments - kā gudrības un spēka avots mūžīgam Latvijas amatniecības prasmju turpinājumam. Tālākā adījuma stilistika veidosies no katra individuālā adītāja redzējuma, gada gājuma un etnogrāfiskā vai mūsdienīgā skatupunkta. Šallē apvienosies gan prasmīgu roku izvēlētu krāsu un rakstu tehnikas, gan mūsdienīgs adījums, gan arī neveiklas un bērnišķīgas pirmo valdziņu tekstūras, kas caur atšķirīgo tomēr veidos kopējo un vienojošo.
Adījumam tiek izmantoti 160 valdziņi. Adījuma biezums ir 300 līdz 500 m uz 100 gramiem resna dzija. Katra adītāja izmanto savos krājumos esošo dziju. Adījums ceļo kopā ar apaļadāmadatām, 4.5 mm. Kopā ar adījumu ceļo arī Latvijā darināts ādas albums, kurā var veikt ierakstu, atzīmējot datumu, kad katrs adītājs piedalījies šalles adīšanā, kā arī ierakstīt novēlējumu Latvijai vai uzmundrināt nākamos adītājus.
Pēc adīšanas noslēguma, 2022. gada novembrī, adījums tiks nodots ekspozīcijā Latvijas Nacionālajā bibliotēkā.
Nodibinājuma "Šalle Latvijai" vadītāja un idejas autore Līga Rušiņa saka, ka ar šo projektu varam parādīt, cik mēs esam dažādi, bet tai pašā laikā vienoti. “Ja kāds man pateiks, ka latvietis ir pelēks, tad šis ir pierādījums, ka tā nav." Ideja veidot šādu projektu nākusi pēkšņi, saprotot, ka pandēmijas laiks daudz nodarījis pāri tradīcijām sanākt kopā un adīt. Šis ir veids kā sajust kopābūšanu.
LATVIEŠU ETNOGRĀFISKO CIMDU ADĪŠANAS TRADĪCIJAS UN PRASMES
Nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā iekļautas 2021. gadā.
Rakstaino cimdu adīšana Latvijā ir sena tradīcija. Arheoloģiskajos izrakumos atrastās adāmadatas datē ar 14. gs., bet adīto cimdu fragmenti datēti ar 15. gs. Senākie Rīgā atrastie pirkstainie un dūrainie cimdi adīti no baltas vilnas dzijas ar krāsainu rakstu joslām. Gadsimtiem ilgi saglabājusies tradīcija goda cimdus adīt no smalkas aitu vilnas dzijas. Mainījās un attīstījās tikai cimdu rotāšanas tehniskie paņēmieni. Skaistākos, greznākos dūraiņus vilka godos, uz baznīcu vai ciemos braucot. Speciāli tika adīti dāvināmie un ceremoniju cimdi.
Latviešu rakstaino cimdu izstāde ADI. RADI. RĀDI.
17.06.23 - 27.08.23 Sabiles mākslas, kultūras un tūrisma centrā
Izstādes tematika ir rakstaini dūraiņi un pirkstaiņi, kas adīti, pamatojoties uz latviešu cimdu adīšanas tradīcijām. Izstādes dalībnieks var būt ikviens Latvijā vai ārvalstīs dzīvojošs latviešu rakstainu cimdu adītājs. Izstādes darbs ir paša autora darināts cimdu pāris, kas tapis kā kopija no muzeja materiāliem vai ir jaunrade. Autors var iesniegt līdz 10 cimdu pāriem, kas tapuši laika posmā pēc 2018. gada. Cimdi izstādei jānoformē ar darba pasi, norādot autora vārdu, uzvārdu un darināšanas gadu (ja darināts pēc muzeja materiāliem – muzeja dati vai publikācijas avots).
Izstādes darbu vērtēšanas komisija katru darbu vērtē pēc šādiem kritērijiem: cimdu kompozīcija – krāsu un formas saskaņa, cimdu tehniskais risinājums, kvalitāte – materiāla, adīšanas tehnikas kvalitāte, cimdu kopīgā mākslinieciskā kvalitāte, atbilstība tradīcijām vai tradīcijās balstīta jaunrade.
Cimdus izstādei iesniedz līdz 2023. gada 1. martam nogādājot vai sūtot ar norādi Izstādei “ADI. RADI. RĀDI.” Sabiles mākslas, kultūras un tūrisma informācijas centram, Strautu iela 4, Sabile, Sabiles pilsēta, LV-3294 vai Latvijas Nacionālajam kultūras centram, Pils laukums 4, Rīga, LV-1365.
Izstādes atklāšana 2023. gada 16. jūnijā.
Izstādes rīkotāji:
Tautas tērpu centrs SENĀ KLĒTS, Rātslaukums 1, Rīga, LV-1050, tālr. 67242398, e-pasts: cimdi@senaklets.lv
Latvijas Nacionālais kultūras centrs, Pils laukumā 4, Rīgā, LV-1365, tālr. 67228985, mob. tālr. 26436135, e-pasts: Linda.Rubena@lnkc.gov.lv
Sabiles mākslas, kultūras un tūrisma informācijas centrs, Strautu iela 4, Sabile, Talsu novads, LV-3294
Atzīmējot Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas 32. gadadienu, KTMC “Ritums” sadarbībā ar Tautas tērpu centru SENĀ KLĒTS un biedrību "Mans tautastērps" aicina uzvilkt tautas tērpu par godu Latvijai un 2022. gada 4. maijā plkst. 13.00 piedalīties tradicionālajā tautas tērpu gājienā, nolikt ziedus pie Brīvības pieminekļa, kā arī pēc tam apmeklēt svētku koncertu Rātslaukumā!
Pulcēšanās gājienam notiks Rātslaukumā sākot no plkst. 12.30, kur ekrānos paralēli varēs vērot norises Latvijas novados. Gājiena solim palīdzēs sagatavoties bērnu un jauniešu folkloras kopa KOKLE. Plkst. 13.00 notiks svētku atklāšana ar Rīgas mēra Mārtiņa Staķa uzrunu pilsētas iedzīvotājiem un viesiem. No Rātslaukuma pa Kaļķu ielu gājiens vedīs līdz Brīvības laukumam, kur plkst. 14.00 notiks svinīgā ziedu nolikšana. No plkst. 15.00 Rātslaukumā notiks sadziedāšanās un sadejošanās ar postfolkloras grupu Ilgi, Katrīna Dimanta Music, Postfolkloras grupa RIKŠI un folkloras kopu Rīgas Danču klubs / Riga folk dance club. Pasākumu vadīs Ēriks Zeps un Katrinaa Dimaantaa, režisors – Mārtiņš Kagainis.
“Uzvelc tautas tērpu par godu Latvijai!” virtuāli aicinām piedalīties visus, kas tālumā, publicējot savu bildi tautas tērpā ar tēmturi #tautastērpugājiens2022 sociālajos tīklos! Gājienam iepriekš nav jāpiesakās, aicinām piedalīties visus, kas vēlas uzvilkt goda tērpu par godu Latvijai! Dalība pasākumā bez maksas.
Pasākumu atbalsta Rīgas pašvaldība, un tas ir daļa no kopējās Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas gadadienai veltītās svētku programmas galvaspilsētā, kas tapusi sadarbībā ar kultūras centriem. Svētku programma ar informāciju par dalībniekiem, norises laiku un vietu ir apskatāma tīmekļvietnē www.kultura.riga.lv.
Aicinām piedalīties Latviešu cimdu adīšanas retrītā - Adīsim Kurzemē!
Piecas dienas no 2022. gada 30. maija līdz 3. jūnijam Liepājā.
Vairāk informācijas: https://fb.me/e/6vwuiiB2b
Reģistrācijas forma: https://docs.google.com/.../1xuZ.../edit...
Grafiks: https://drive.google.com/.../1riKdEJYnBw8XEkZJpuE.../view...
Latvian Mittens Knitting Retreat Let’s Knit in Kurzeme!
From May 30th to June 3rd, 2022 in Liepāja, Latvia
Organizer: National Costume Center SENĀ KLĒTS, www.senaklets.lv
Workshop languages: Latvian / English
Participation fee: 690, - eur
Participation fee includes - transportation from Rīga to Liepāja and back, four nights at a fine newly renovated art hotel in Liepāja on a shared Twin room basis*, meals, tea and coffee breaks, museum visits and a tours around Liepaja and Kuldīga, all necessary yarns and needles for the workshops.
*Single room with supplement payment available 130,-eur
More info: https://fb.me/e/6vwuiiB2b
Application form:
https://forms.gle/eSQqGL8L1PkwKkhPA
Schedule here: https://drive.google.com/.../1riKdEJYnBw8XEkZJpuE.../view...